۰۳/۲۴/۱۴۰۳

پنج نکته ای که راجب حفره های صورتتان نمیدانستید!

در حالی که بخش عمده ای از دستورهای مربوط به مراقبت از پوست برای کوچک کردن ، پنهان کردن ، پاکسازی ، رفع انسداد و پاکسازی منافذ پوستی طراحی شده اند، نباید فراموش کنیم که این حفرات بخشی مهم از بدن ما هستند.

در این مقاله، اطلاعاتتون رو در خصوص حفرات صورتتون زیاد کنید و خودتون رو از کارهایی مثل اصول عجیب و غریب پاکسازی حفرات پوستی، روش های خشک کردن صورت (چربی زدایی از پوست) و روتین های زیبایی پوست غیرضروری خلاص کنید!

حفرات پوستی در اصل فولیکول های مو هستند.

منافذ موجود در سطح بدن در اصل فولیکول های موی ریزی هستند که هرکدام از آنها دارای غده ای می باشد که تولید چربی می کند. به همین دلیل است که این منافذ به راحتی توسط چربی مسدود می شوند. موهای ریزی که از منافذ پوستی بیرون می آیند به عضلات زیر پوست متصل هستند و به همین دلیل است که در مواقعی نظیر زمانیکه هنگام سرماخورده اید احساس مورمور شدگی در بدن خود حس میکنید. غده چربی که درون هریک از منافذ پنهان شده است ، همچنین ترکیب چرب محافظ و مرطوب کننده ای به نام سبوم (sebum) تولید می کند که به پوست و مو کمک می کند نرم بماند.

حفرات پوستی

حفرات پوستی اینگونه درست میشوند که… 

علیرغم طیف گسترده ای از محصولات آرایشی بهداشتی که با هدف کوچک کردن منافذ پوستی در بازار وجود دارد، اقداماتی که برای تغییر ظاهر حفرات پوستی خود می توانید انجام دهید خیلی محدود است. در حقیقت، ژنتیک میزان مشخص بودن منافذ پوستی ، میزان تولید چربی و شکل و ظاهر بافت پوستی و رنگ پوست را تعیین می کند. با این وجود ، جلوگیری از آسیب دیدگی پوست ناشی از آفتاب مستقیم ، استفاده از مرطوب کننده های ملایم ، عدم استفاده از پاک کننده های قوی و نیز انجام لایه برداری منظم می تواند به تقویت خاصیت ارتجاعی پوست و حفظ پوست کمک کند.

مراقبت از پوست

منافذ پوستی تغییر شکل می دهند.

همانطور که گقته شد، منافذ پوستی دهانه های کوچکی در سطح پوست هستند که چربی و عرق از طریق این منافذ آزاد می شوند. این منافذ همچنین به فولیکول های مو متصل هستند. اگر منافذ شما بزرگتر از قبل شود ، ممکن است به این دلیل باشد: افزایش تولید سبوم ، که باعث پوستی روغنی می شود. بدین ترتیب، استفاده از روش هایی که باعث از بین بردن چربی اضافی پوست می شود می تواند در جلوگیری از بزرگ شدگی منافذ پوستی نقش داشته باشد. ولی فراموش نکیند که چربی زدایی بیش از حد پوست می تواند اثرات منفی دیگری برجای بگذارد.

پاکسازی مرتب پوست

از آنجا که التهابات پوستی، چربی بیش از حد پوست، کثیفی پوست و اکنه ها ی ایجاد شده در اثر آن همگی می توانند سبب ایجاد فشار بیشتر به منافذ پوستی شوند، میزان قابل دید بودن و بزرگی منافذ را تحت تاثیر قرار می دهند. از این رو، پاکسازی مرتب پوست می تواند بزرگی و قابل رویت بودن منافذ و نیز مقدار چربی تولید شده توسط آن ها کاهش دهد. استفاده از ماسک های جوجوبا که باعث کاهش آلودگی و چربی پوست می شود اثر مطلوبی را در بهبود بافت پوست و کاهش آکنه نشان داده است. همچنین پاک کننده ها و ماسک های حاوی ذغال به دلیل جذب آلاینده ها و چربی اضافی به دام افتاده در منافذ پوستی می توانند کشش و التهاب پوست را به حداقل برسانند.

پاکسازی پوست

منافذ میتوانند بیش از حد زیاد شوند.

در حالی که به نظر می رسد تمیز نگه داشتن پوست در زمانیکه با پوستی بیش از حد چرب مواجه هستد عملی منطقی به نظر میرسد ، در حقیقت این عمل ممکن است منجر به ایجاد مشکلات بیشتری شود! غده های چربی موجود در حفرات پوستی موظف به تولید سبوم هستند که باعث محافظت از پوست می شود. بنابراین استفاده از پاک کننده های بسیار قوی و یا به کارگیری شیوه های پاکسازی خشن، می تواند باعث تحریک بیشتر غدد چربی شوند و در نتیجه میزان تولید چربی پوست افزایش یابد. بنابراین، استفاده از یک پاک کننده ملایم به منظور از بین بردن کثیفی و چربی اضافی بدن بدون اینکه سبب خشکی پوست شود می تواند پوستتان را در شرایط مطلوبی نگه دارد.

یک مرطوب کننده سبک و بدون کامدوژن (non-comedogenic moisturizer)مانند ژل های مرطوب کننده نیز می تواند به پوست های چرب کمک کند.

و حالا چند سوال رو باهم چک کنیم:

چطور به روشی طبیعی میتوان حفرات پوستی را بست؟

این روش ها را امتحان کنید.

  • صورت خود را با پاک کننده ها بشورید. پوست هایی که اغلب چرب هستند یا منافذ مسدود شده دارند ، ممکن است به استفاده از یک پاک کننده روزانه احتیاج داشته باشند.
  • از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.
  •    از اتاق بخار کمک بگیرید.
  • روغن های مناسب پوست را امتحان کنید.
  • پوست خود را لایه برداری کنید.
  • از ماسک ذغال  استفاده کنید.
  •    یک لایه بردار شیمیایی را امتحان کنید.

چرا حفرات پوستی بزرگتر می شوند؟

با گذشت سالها ، پرتوهای اشعه ماوراء بنفش و سایر عوامل محیطی باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شوند. زمانیکه این اتفاق رخ می دهد منافذ مسدود شده با سبوم، آلودگی و سلول های مرده بزرگتر از قبل به نظر می رسند. این اتفاق به این دلیل است که منافذ پوستی که از مدت ها قبل وجود داشته اند نسبت به منافذ جدید کلاژن کتری دارند و شل ترند.

آیا آب سرد باعث بسته شدن منافذ پوستی می شود؟

برخلاف باور عمومف آب سرد منافذ پوستی را نمی بندد. آب سرد تنها می تواند منافذ را از تولید روغن اضافی باز دارد ، اما آنها هرگز نمی بندد. بخار نیز باعث باز شدن منافذ پوستی نمی شود ، اما باعث تحریک غدد چربی می شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *