۰۳/۲۴/۱۴۰۳

کرونا چیست و راه های جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس

کرونا چیست و راه های جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس

کرونا; در تقسیم بندی ویروس هایی که ممکن است بدن ما به آن به آن دچار شود برخی از آن ها ریه را هدف میگیرند. « ویروس کرونا » (Corona viruse) متعلق به خانواده بزرگی از ویروس‌هایی است بیماری‌های تنفسی ایجاد میکنند. این خانواده، «کرونا وریده» (Coronaviridae) نام دارد.در طول زندگی خود ممکن است با این دسته از ویروس ها مواجه شده باشید.نمونه های ضعیف تر این ویروس بیماری های برونشیت و ذات الریه را ایجاد میکنند.همان طور که میبینید نمیتوان از این دسته از ویروس ها به راحتی غافل شد.ار آنجا که ساختار ویروس قابلیت تغییر ظاهر را برای آن فراهم میکنند پس در کوچک ترین سطح رده بندی هم خطرناک به حساب می آیند.

ویروس جدید کرونا:

واما ویروسی که امروزه با نام کرونا آن را میشناسید نیز جوز همین دسته از ویروس ها است و هنوز نام تخصصی خود را ندارد.از آنجا که ساختار این ویروس بسیار پیچیده است ،متخصصان هنوز نتوانسته اند به طور دقیق آن را شناسایی کنند و به طور دقیق بگویند که از دسته نام برده است.اما از آنجا که ریه را هدف گرفته و نتایجی مشابه ویروس های کرونا دارد گمان میکنند که این ویروس جدید نیز نوعی پیچیده از کرونا باشد.

coronavirus و راه های جلوگیری ا زابتلا به ویروس کرونا

منشا کجاست؟

سوالی که باعث پیچیده شدن این ویروس میشود دقیقا همین تیتر به ظاهر ساده است.اما هنوز نمیتوان گفت دقیقا از کجا ایجاد شده اما منابع گسترش آن از بازار فروش محصولات دریایی در ووهان  چین بوده واولین بار در ان نقطه دیده شده است.اما نمیتوان گفت غذای دریایی منشا ایجاد این ویروس است چرا که در این بازار محصولات دیگر و گوشت سایر حیوانات جهنده نیز یافت میشود. همین موضوع به ظاهر ساده باعث شده است که پیدا کردن درمان برای آن به شدت سخت باشد و نتوان گفت که دارویی برای آن داریم. به همیج جهت کشور چین به حالت آماده باش در آمده و افراد بسیاری زیادی نیز در قرنطینه به سر میبرند.

اولین مورد ابتلا به ویروس جدید ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شد. اما تاکنون این ویروس به بسیاری از کشورهای جهان از جمله تایلند، ژاپن، کره و امریکا گسترش پیدا کرده است. اولین مورد این بیماری در امریکا در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ مردی در ایالت واشنگتن بود که به تازگی از ووهان چین به امریکا بازگشته بود. در ۲۴ ژانویه دومین مورد ابتلا زنی در شیگاگو بود که او هم به چین سفر کرده بود. این دو مورد به سرعت در بیمارستان تحت مراقبت قرار گرفتند و تاکنون در حال معالجه هستند.

راه های انتقال ویروس کرونا:

  • هوا ( قطعات ویروسی همراه با سرفه و عطسه افراد مبتلا منتقل می‌شود)
  • تماس نزدیک بین افراد مثل دست دادن و روبوسی کردن
  • لمس سطوح آلوده به ویروس
  • آلودگی‌ با مواد دفعی بدن (به ندرت اتفاق می‌افتد)

راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا:

مصرف ویتامین سی و خانواده سبزیجات نیز تا حد زیادی بدن شمارا در مقابل بیماری های تنفسی و ویروسی مقاوم میکند.

 از لمس سطوح عمومی و روبوسی و دست دادن و نزدیک شدن به افراد خودداری کنید

چنانچه عطسه و یاسرفه دارید از دستمال های کاغذی های تمیز مقابل دهان خود استفاده کنید

به طور مداوم دست ها را با مواد ضد عفونی کننده بشویید

از تماس دست های کثیف با لب و بینی و چشم ها خودداری کنید

اگر دچار بیماری های ریوی ،قلبی وسرطان هستید از خروج از خانه و مصرف مواد غذایی خارج ازمنزل جدا خودداری کنید.

چه کسانی در معرض خظر ابتلا به ویروس کرونا هستند:

همه افراد جهان

سرعت پخش این ویروس به شدت بالاست و به راحتی  گسترش میابد.اما افرادی که دچار بیماری قلبی و نوعی از سرطان باشند به شدت در معرض خطر هستند و حاد ترین  مشخصات بیماری را در این افراد شاهد بودیم که در نتیجه باعث فوت ان ها شده است.
در غیر این صورت علائمی مشابه سرماخوردگی حاد و برونشیت است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *